Cestovanie nás naučilo týchto 12 vecí

Dobrodružný američan Matthew Karsten je spisovateľ, ktorý predal všetko a posledných 7 rokov svojho života sa cestovanie po svete stalo jeho zábavou, ale i prácou. My vám prinášame niekoľko jeho tipov a trikov, ktoré zozbieral za tento dlhý čas na cestách. A samozrejme, pridávame aj to naše, vlastné 🙂

 1. Trpezlivosť je dôležitá

Netlač na veci, ktoré nedokážeš zmeniť. Život je príliš krátky na to, aby sme boli nahnevaní a otrávení po celý čas. Zmeškal si autobus? No a? Veď príde ďalší. Bankomat nevydáva peniaze? Skvelé! Vyber sa na neplánovaný výlet do vedľajšieho mesta a objavuj.

 1. Smej sa sám na sebe

Mnohokrát budeš vyzerať ako hlupák počas cestovania na nové miesta. Radšej ako sa strápňovať, zasmej sa na sebe. Neobávaj sa toho, že niečo pokašleš a neber život príliš vážne. V preplnenom autobuse do Guatemaly zrazu pocítiš vážnu potrebu. Čo urobíš? Najhoršie je presvedčiť šoféra, aby zastavil v strede ničoho, ty si odbehneš (nemáš sa kam schovať) a potom sa vrátiš do autobusu za sprievodu rehotajúcich sa spolucestujúcich. Dá sa to brať vážne?

 1. Ukry si peniaze a rob si kópie

Hotovosť je kráľom sveta. Preto je fajn mať vždy pri sebe nejakú, ukrytú napríklad v prípade, ak stratíš peňaženku alebo nebude fungovať bankomat. Čo ak stratíš pas? Je dobré mať pri sebe kópiu, či už pasu, vodičáku a dôležitých telefónnych čísiel.

 1. Stretávaj miestnych ľudí, usmej sa a pozdrav

Uč sa od tých, ktorí žijú v krajine, ktorú si navštívil. Ľudia obohatia tvoje cestovanie viac ako to robí len pozorovanie. Nevieš ako nadviazať kontakt s ľuďmi? A skúsil si už usmiať sa na nich a sledovač očný kontakt? Ak sa usmejú naspäť, pozdravte v ich jazyku. Je to rýchly spôsob stretávania nových ľudí.

 1. Zbaľ si šál a štuple do uší

Poznáš shemagh alebo sarong? Tento jednoduchý kúsok bavlneného odevu je jeden z najužitočnejších cestovných doplnkov s rôznorodým použitím.  Skvele funguje ako ochrana pred Slnkom, uterák, a pod. Štuplne do uší oceníš v preplnenom autobuse, ale na dlhom lete s plačúcimi deťmi.

 1. Skús Coachsurfing

Couchsurfing.org je obrovská online komunita cestovateľov, ktorí zdieľajú svoje príbytky s cudzincami celkom zdarma. Ak chceš skutočne zakúsiť tú ktorú krajinu a kultúru, ubytovanie u miestnych ľudí je tá správna cesta.

 1. Rob si poznámky

Niekedy nás vie aj vlastná pamäť nepekne zradiť. Ak chceš písať o svojich cestách je dobré pamätať si napríklad vôňu konkrétneho miesta, či pocity, ktoré si tam mal. Celkom príjemne funguje napríklad aplikácia Evernote.

 1. Neplánuj veľa, nemaj strach,  ale staraj sa o seba.

Je to na guľku do hlavy, keď sa nás ľudia pýtajú, koľko dní majú stráviť na konkrétnom mieste. Nemám predstavu, čo a či sa ti tam bude páčiť. Ja som si myslela, že si pozriem Londýn a napokon som tam žila 5 mesiacov. Svet nie je takým nebezpečným miestom, akým ho vykresľujú médiá. Sleduj, čo sa okolo teba deje, ale nenechaj celú svoju pozornosť upriamenú len na jedno potenciálne ohrozenie. Používaj sedliacky rozum a bude to v poriadku. Ľudia sú aj priateľskí, pravdovravní, štedrí a ochotní pomôcť. To, že si na cestách a možno v nebezpečenstve neznamená, že si nemôžeš dopriať dobrý spánok alebo kvalitné jedlo. Mysli aj na seba a rozmaznávaj sa, napríklad tým, že si kúpiš dobrú zubnú kefku 🙂

 1. Buď v kontakte

Nezabúdaj zavolať svojej rodine a priateľom z času na čas. Aj pohľadnica vie príjemne prekvapiť („áno, mami, poslala som ti pohľadnicu, nie e-mailom, klasicky, poštou!“)

 1. Choď mimo vyšliapanej cestičky

Viem, že to znie ako klišé, ale stále by sa sa mal o to pokúšať. Hľadaj nezvyčajné a zaujímavé miesta, ktoré nie sú turistickým rajom. To, že niečo nie je zaznačené v bedekri neznamená, že sa to neoplatí navštíviť. Aj o tom je cestovanie.

 1. Nezabúdaj na cestovné poistenie

Nikto si nemyslí, že bude na cestách chorý alebo sa zraní, ale čo ak? S cestovným poistením neriešiš častokrát extrémne vysoké účty za ošetrenie. Daj si však tú námahu a prejdi si ponuky poisťovní, pretože sa vedia značne líšiť. A ešte jedna dobrá rada na záver. Ak si kúpiš letenku, či zaplatíš nestornovatelné ubytovanie, oplatí sa ti využiť tzv. storno poistenie zájazdu. Dôležité je zabezpečiť si ho do 24 hodín od zakúpenia služby. Poisťovňa ti vie napríklad v prípade choroby vrátiť veľkú časť tvojich investovaných peňazí.

Posledné a najdôležitejšie pravidlo:

 1. Cestuj viac!

Ľudia hovoria, že nemajú na cestovanie peniaze, čas. Nemajú komu zveriť svojho psíka alebo im nemá kto polievať kvety. Títo ľudia možno chcú cestovať, ale nikdy nebudú. Prečo? Lebo majú strach. Nemusíš predať všetok majetok a stať sa vagabundom tak ako to pred 7 rokmi urobil Matthew. Kľudne môžeš začať aj víkendovým pobytom mimo miesta tvojho trvalého bydliska a potom vyskúšaj vycestovať čo i len do Prahy, či Budapešti na pár dní bez cestovného sprievodcu. Vonku ťa čaká úžasný svet plný nových dobrodružstiev a skúseností.

Lepšie neskoro, ako nikdy 🙂 a ak neviete, kam sa vybrať, skúste si prečítať náš blog o Islande.