Pátranie po HYGGE v dánskej KODANI a krátky presun do švédskeho MALMÖ

Keď sme si vymysleli výlet do Dánska, boli sme dvaja. Ako to už u nás býva zvykom, cestovalo nás 8 statočných, ktorí chceli zažiť to dánske hygge (milujem tie výlety, kedy sa nazbierame a vyrazíme do sveta). Vtedy som ani netušila o čom je reč. Dnes si hyggelig predstavujem ako pocit šťastia, ktorý vás napĺňa, keď ste obklopení ľuďmi, ktorých máte radi, zapálite sviečky, usrkujete z dobrého čaju, či kávy v hrubých ponožkách pod dekou … jednoducho si vytvoríte atmosféru absolútnej domácej pohody.  

Prvá naša trasa viedla do švédskeho mesta Malmö. Z Kodane (KOEBENHAVN H) je to asi 40 minútová cesta vlakom (spiatočný lístok stojí okolo 16 € a vlaky premávajú takmer každých 20 minút). 

V Malmö sme absolvovali krátku plavbu po kanáloch (50 min stojí 15 € a určite to stojí za to, najmä v prípade, ak vám náhodou neprší). Po pešej prechádzke po meste sme sa vybrali k mostu Öresundsbron. Je jedným z najväčších mostov sveta a najdlhším kombinovaným mostom v Európe (vlak + auto). Spája Dánsko a Švédsko ponad Sundský prieliv.

Zo Švédska sme zamierili smer Malá morská panna (dánsky Den Lille havfrue), kam prúdia davy turistov, aby sa s ňou odfotili. Na tejto panne sa niekoľkokrát vybúrili vandali – mala odtrhnutú hlavu, bola aj pomaľovaná na ružovo a v neposlednom rade ju obliekli do burky (na margo protestu pri jednaniach Turecka o vstup do EÚ). 

Kúsok od Malej morskej panny sa nachádza park, a kasárne, či prístav plný medúz. Prešli sme sa do zámku Rosenborg, kde sú uložené okrem iného korunovačné klenoty (a môžete si ich bez problémov pozrieť, či dokonca aj fotiť). Prší? Máte mokré dáždniky a bundy? Nič nezvyčajné. Kodaň je dokonale pripravená na turistov – vo všetkých múzeách, atrakciách, či zámkoch sú zdarma k dispozícii skrinky, kde si môžete veci odložiť. Z turniketu si môžete vytlačiť kompletný popis jednotlivých artefaktov alebo si stiahnuť aplikáciu (cez free wifi) a všetko načítavať cez QR kódy. Dokonalé! 

Čo sme stihli vidieť v Kodani

 • Tivoli Gardens – zábavný park s množstvom atrakcií, amfiteátrom, reštauráciami a kaviarničkami, kde vás v zime zahreje gløgg a v lete osvieži vynikajúca zmrzlina. Ak pátrate, rovnako ja po hygge, skúste sa vybrať do Nimb baru, ktorý nájdete v neďalekom Paláci Nimb. 
 • Amalienborg – kráľovský palác (súčasné sídlo dánskej kráľovskej rodiny), kde je zaujímavé sledovať výmenu stráží (Den Kongelige Livgarde). Nezabúdajte, keď sa k nemu priblížite, skríkne na vás (po pozretí Mr. Beana som dúfala, že ho dokážem rozosmiať, namiesto toho som skoro skolabovala, keď na mňa „zhúkol“, aby som dodržiavala vzdialenosť).
 • Frederiks Kirke – je známy aj ako Mramorový kostol (Marmorkirken) len pár metrov od Amalienborgu. Pri jeho výstavbe sa architekti do veľkej miery inšpirovali Kostolom sv. Petra v Ríme. 
 • Rundetaarn – okrúhla veža zo 17. storočia, ktorá bola postavená ako astronomické observatórium. Je súčasťou komplexu Trinitatis. Z veže máte Kodaň ako na dlani. 
 • Strøget – patrí medzi najdlhšie nákupné ulice v Európe (má 1,1 km). Nachádza sa priamo v centre mesta, kúsok od Radničného námestia (Rådhuspladsen). 
 • Nyhavn – farebné fasády domčekov lemujúcich úzky kanál s množstvom pubov a reštaurácií, kde si môžete oddýchnuť, a opäť raz si užiť dánske šťastie v podobe hygge (menej šťastné to bude pri platení účtu práve v tejto kodanskej štvrti).
 • Pivovar Carlsberg – prekvapila ma obrovská slonia brána so zachovalými svastikami a prehliadka pivovaru aj s ochutnávkou bola jedna z top atrakcií Kodane pre mňa. Okrem toho, v pivovare sa nachádza jedna z najväčších (ak nie aj najväčšia) zbierka pivných fliaš, či dokonca aj konské stajne. 
 • Palác Christiansborg – je sídlom dánskeho parlamentu, dánskeho premiéra ako aj dánskeho najvyššieho súdu. Napriek aktívnemu využívaniu paláca nielen vládnym kabinetom, ale aj dánskou kráľovskou rodinou je palác prístupný aj pre verejnosť. Nachádzajú sa v ňom vzácne nástenné gobelíny. Pod palácom sú ruiny z Absalónovho (biskup) zámku z roku 1167, ale aj ruiny Modrej veže.  
 • Akvárium Modrá planéta– kodanské akvárium je považované za architektonický unikát a zároveň dostalo prívlastok „najväčšie európske akvárium“. Nachádza sa na predmestí Kodane zvanom Kastrup (metrom sa sem dá dostať bez problémov a potom sa len kúsok prejdete). V 7 miliónoch litroch vody nájdete vyše 20-tisíc vodných živočíchov, vrátane najväčšieho húfu piraní v Európe. Takže, ak ste navštívili tropikárium v Budapešti a považujete to za skvost, garantujem vám, že z tohto sa posadíte na zadok.
 • Christiania – autonómny, anarchistický okres (mesto v meste), v bývalých kasárňach, kde má trvalý pobyt takmer 1 000 ľudí (umelcov, ktorí sa venujú meditáciám, joge a drogám). V apríli v roku 2011 boli v Kodani pokusy o jej zatvorenie, avšak neúspešne. Platia tu tri základné pravidlá: zabávaj sa, nefoť a neutekaj (nech sa deje čokoľvek). 

  By Jimbo @Jimbo Colored