Taliansko

Talianske mesto módy len hodinku od Bratislavy – MILÁNO

Miláno je ideálnym miestom, kde môžete stráviť napríklad predĺžený víkend. Z Bratislavy lieta Ryanair na letisko Bergamo, odkiaľ sa pohodlne dostanete na hlavnú autobusovú stanicu za cca 8 €.

Mrakodrapy, móda a dizajn hneď vedľa katedrály Duomo

Vedeli ste však, že Miláno sa hrdí aj najväčším počtom mrakodrapov v celom Taliansku?

Milánsky Dóm (Duomo) je jednou z najväčších katedrál na svete. Stavali ju viac než 600 rokov a dokončená bola až v roku 1965. Marketing katedrály robí rôzne aktivity, aby získal príspevky na jej rekonštrukciu. Jednou z nich je napríklad možnosť prenajať si jeden zo 135 chrličov vody (ozdobne spracovaný odtok dažďovej vody zo strechy). Bude vás to stáť 100 000 € a navyše tam budete mať vygravírované vlastné meno. No nekúp to! Ak vám počasie dopraje, nezabudnite vyjsť na strechu katedrály (250 schodov alebo výťah).

Opera, Posledná večera a Da Vinciho Miláno

Svetoznáma opera La Scalla je najväčší operný dom v Európe, kde môže jedno predstavenie sledovať naraz až 2000 divákov. Za návštevu stojí aj kostol Santa Maria delle Grazie. Nachádza sa v ňom originálna freska da Vinciho Poslednej večery. V roku 1980 bol kostol a jeho okolie zaradené do svetového zoznamu UNESCO. Pred návštevou odporúčam, aby si si vopred rezervovali vstupenky online  a na prehliadku sa dostavili včas.

Nákupy alebo prechádzka v parku

V Miláne na ne nemôžete zabudnúť. Viac o tom, ako, kedy a kam nájdete v mojom blogu. A pre ostatných, ktorí nefandia takto strávenému času, mám iný tip. Navštívte park Sempione, vybudovaný v anglickom štýle. V parku nájdete okrem niekoľkých jazierok a krásne upravených trávnikov aj oblúk Arco della Pace. Súčasťou parku alebo skôr jeho vchod tvorí kaštieľ Castello Sforzesco. V súčasnosti slúži ako galéria a múzeum, v ktorom nájdete rukopis Leonarda da Vinciho Codex Trivulzianis, či Buonarottiho sochu Pieta Rondaniniho.

V neposlednom rade odporúčam navštíviť Cimitero Monumentale di Milano. Cintorín otvorili v roku 1866 a svojim návštevníkom umožňuje cestovať v čase do histórie tohto podmanivého mesta. Nachádza sa tu niekoľko mauzóleí významných miestnych priemyselných rodín, ako aj veľká Sieň slávy (Famedio) s hrobkami vážených občanov. Vstup je zdarma a dostanete sa sem priamo linkou metra M5 (zastávka Monumentale). Predtým si však overte otváracie hodiny, ktoré sa môžu líšiť.

Futbalový štadión San Siro

San Siro alebo aj Štadión Giuseppeho Meazzu je futbalový štadión domáceho klubu AC Milano. Kúsok odtiaľ sa nachádza jazdiareň Hippodrome de San Siro. Pred ňou sa nachádza 8 metrov vysoká, bronzová socha koňa (Gran Cavallo). Váži viac ako 12 ton a jej autorom je samotný Leonardo da Vinci. Viaže sa k nej niekoľko príbehov nielen o jej rekonštrukcii, ale aj samotnej existencii či presunoch.

Milánske cappucino, či brioška

Nejestvuje lepší spôsob ako sa nabiť energiou na celý deň v Miláne ako skvelými raňajkami. Vynikajúce cappucino a nejaké cornetto (brioška) ako to Taliani volajú. Môj tip je Marchesi – pekárnička, čokoládovňa, proste nenormálna vôňa, ktorá si vás podmaní. Funguje od roku 1824.

Ak vám zo zaplatenia vstupného na Poslednú večeru ešte ostane niečo navyše, určite ochutnajte talianske panzerotti. Je to niečo ako prekladaná pizza, ibaže plnka je zvyčajne z paradajkového pretlaku, či paradajok a mozzarely. Všetko navyše vyprážané. Tie top som našla blízko katedrály Duomo v prevádzke Luini (to dlhé čakanie sa vyplatilo).

V Taliansku nesmie chýbať aj pravá talianska gellato (zmrzlina). Ja som závislá na La Gelateria della Musica. A ak budete chcieť navštíviť dobrý bar, zájdite na pohárik do Bar Luce, ktorý je súčasťou komplexu Fondazione Prada.

Na ceste medzi historickým centrom mesta a Cimitero Monumentale je známa štvrť Chinatown, ktorá stojí za ochutnanie. Vianoce, Čínsky Nový rok a Oriental Design Week sú tým najlepším časom na obdivovanie triumfu osvetlenia lampášmi a dekoratívnymi prvkami. Oblasť Paolo Sarpi, ktorá sa môže pochváliť viac ako 150 obchodmi medzi butikmi predávajúcimi orientálne produkty, tradičnými čajovňami, obchodným domom (Oriental Mall na Via Rosmini) a dokonca aj najväčším obchodom s etnickými potravinami v Taliansku (časť Kathay) má nezameniteľnú atmosféru a určite stojí za vašu návštevu.

A na záver, Chinatown

Keď sa povie čínska štvrť vo svete, hneď vám napadne pouličné jedlo; a to isté sa deje v Miláne, oblasť Sarpi. Mňa zaujala Ravioleria Sarpi, malý obchod s jedným oknom. Ponúkajú tradičné ručne vyrábané vegetariánske alebo mäsové knedle, ktoré pripravujú z vysokokvalitného mäsa z neďalekej Macelleria Sirtori. 

Pre milovníkov sladkého je tu Pasticceria Martesana, ktorá sa nachádza v srdci čínskej štvrte a ponúka chutný výber tradičného talianskeho pečiva a čokolády. A to je presne tá šálka kávy, ktorú musíte ochutnať. Hlavne nezabúdajte, že cappuccino sa pije len na raňajky, syr nepatrí na cestoviny s morskými plodmi rovnako ako ananás alebo kečup na pizzu. Tieto a iné šialené kombinácie si môžete užiť napríklad na Islande, kde som načerpala množstvo inšpirácií na celkom iný spôsob myslenia.