MILÁNO na víkend

Miláno je ideálnym miestom, kde tráviť víkend. Let z Bratislavy trvá asi hodinku s Ryanairom na letisko Bergamo. Odtiaľ sa pohodlne dostanete na hlavnú autobusovú stanicu (BUS Terravision, cena spiatočného lístka 10 €). Stačí sa nebáť vykročiť vpred dobrodružstvám a objavovať všetko, čo nám svet ponúka. Cestovať môžete aj sami, dokonca aj bez špeciálnych znalostí jazyka.

Prečo mi Miláno učarovalo?

Všetci vedia, že Miláno je talianskym hlavným mestom módy a dizajnu. Tiež sa tu nachádza Duomo (katedrála) a známa opera La Scalla. Mimochodom je to najväčší operný dom v Európe, kde môže jedno predstavenie sledovať naraz až 2000 divákov. Vedeli ste však, že Miláno sa hrdí aj najväčším počtom mrakodrapov v celom Taliansku?

Milánsky Dóm (Duomo) je jednou z najväčších katedrál na svete. Stavali ju viac než 600 rokov a dokončená bola až v roku 1965. Marketing katedrály robí rôzne aktivity, aby získal príspevky na jej rekonštrukciu. Jednou z nich je napríklad možnosť prenajať si jeden zo 135 chrličov vody (ozdobne spracovaný odtok dažďovej vody zo strechy). Bude vás to stáť 100 000 € a navyše tam budete mať vygravírované vlastné meno. No nekúp to! Ak vám počasie dopraje, nezabudnite vyjsť na strechu katedrály (250 schodov alebo výťah). Samotná cesta hore (pešo) bola pre mňa príjemným zážitkom a výhľad na celé Miláno to len umocnil.

Za návštevu stojí aj kostol Santa Maria delle Grazie. Nachádza sa v ňom originálna freska da Vinciho Poslednej večery. Teda, aby som bola presná, je namaľovaná na stene jedálne (refektárium kostola). V roku 1980 bol kostol a jeho okolie zaradené do svetového zoznamu UNESCO. Pred návštevou odporúčam, aby si si vopred rezervovali vstupenky, napríklad online.

Ak vám zo zaplatenia vstupného na Poslednú večeru ešte ostane niečo navyše, určite ochutnajte talianske panzerotti. Je to niečo ako prekladaná pizza, ibaže plnka je zvyčajne z paradajkového pretlaku, či paradajok a mozzarely. Všetko navyše vyprážané. Tie top som našla blízko katedrály Duomo v prevádzke Luini (to dlhé čakanie stálo za to).

V Miláne nesmieme zabúdať ani na nákupy. Viac o tom, ako, kedy a kam v mojom blogu. A pre tých, ktorí nie sú fanúšikmi míňania mám pre vás tip na oddychovku. Navštívte park Sempione, vybudovaný v anglickom štýle. V parku nájdete okrem niekoľkých jazierok a krásne upravených trávnikov aj oblúk Arco della Pace. Súčasťou parku alebo skôr jeho vchod tvorí kaštieľ Castello Sforzesco. V súčasnosti slúži ako galéria a múzeum, v ktorom nájdete rukopis Leonarda da Vinciho Codex Trivulzianis, či Buonarottiho sochu Pieta Rondaniniho.

V Miláne netreba zabúdať ani na poriadne jedlo a najmä víno 🙂 Medzi 13,00 a 16,00 hod. nečakajte, že Taliani budú pracovať. Budú ich plné reštaurácie a kaviarne a všade na stoloch budete vidieť Aperol Spritz. Tento čas sa nazýva aj „riposo“ alebo „pisolino“.

Určite by ste mali ochutnať …

Nejestvuje lepší spôsob ako sa nabiť energiou na celý deň v Miláne ako skvelými raňajkami. Dobre teda, raňajkami o 10,30 hod., veď som na dovolenke. Vynikajúce cappucino a nejaké cornetto (brioška) ako to Taliani volajú. Môj tip je Marchesi – pekárnička, čokoládovňa, proste nenormálna vôňa, ktorá si vás podmaní. Mimochodom, funguje od roku 1824.  A potom nesmie chýbať aj pravá talianska gellato (zmrzlina). Ja som bola závislá na La Gelateria della Musica. A ak budete chcieť navštíviť dobrý bar, zájdite na pohárik do Bar Luce, ktorý je súčasťou komplexu Fondazione Prada.

Vzhľadom na toleranciu som bola donútená navštíviť aj San Siro, futbalový štadión. A priznávam sa dobrovoľne, nebolo to vôbec také katastrofálne, práve naopak. Kúsok odtiaľ sa nachádza aj jazdiareň Hippodrome de San Siro. Pred ňou sa nachádza obrovská socha koňa, zvaná aj Gran Cavallo. Táto 8 metrov vysoká, bronzová socha od Leaonarda da Vinciho váži viac ako 12 ton. Viaže sa k nej niekoľko príbehov nielen o jej rekonštrukcii, ale aj samotnej existencii a presunoch.

Ak sa rozhodnete Miláno navštíviť, mám pre vás niekoľko termínov, kedy môžete letieť z Bratislavy.