Gruzínsko

GRUZÍNSKO – moja srdcová záležitosť

Víta vás Gruzínsko, nádherná krajina s hlavným mestom Tbilisi a rozlohou takmer 70 000 km² (čo je o tretinu viac ako Slovensko).  Milujete hory, nezameniteľnú prírodu, milých a jednoduchých ľudí, mačky a pohostinnosť? Ak áno, do Gruzínska sa isto zamilujete a budete sa sem chcieť vrátiť.

Z Viedne letecky od 59,98 €, z Bratislavy od 99 €

Vďaka linke Viedeň – Kutaisi s maďarským Wizzairom  sa dajú letenky zohnať pomerne lacno. Len pre porovnanie, do Tbilisi lietajú aj Georgian Airways z Bratislavy (let trvá cca 3 hod.). 

Gruzínsko (Georgia) je z 80 % tvorené pohoriami a vrchovinami (najznámejším je pre nás asi Veľký Kaukaz).  Populárny je napríklad Národný park Kazbegi (a kostolík „Gergeti Trinity Church“ – Kostol Najsvätejšej trojice). 

Ak vás za srdce nechytia hory, môžete vyraziť smerom do prímorského mesta Batumi, kde sa prejdete po plážovej promenáde alebo si užijete kúpanie v Čiernom mori v Kvariati. A odtiaľ je to už len na skok do tureckých bazárov.

Alebo si len tak zatancujete regionálny tanec zvaný lezginka s poriadne chlpatými klobúkmi.

Ako inak, keby som nespomenula tradičnú gastronómiu. Chačapuri je tradičné gruzínske jedlo – chlieb plnený roztopeným syrom. Vraj jednoznačne najlepší je adžarský chačapuri (angl. Adjarian Kachapuri), zvaný aj acharuli. Chlebové cesto je zrolované a vyzerá ako malá loďka, na vrchu je surové vajíčko a kraje potreté maslom za horúca.

Alebo skúste chinkali – knedlíky plnené mäsom (najčastejšie jahňacím, hovädzím alebo bravčovým v závislosti od regiónu), bylinkami, cibuľou, prípadne cesnakom, či syrom.

A pri gastronomickom zážitku u Gruzíncov musíme spomenúť ich orechovú omáčku tzv. satsivi, hoci samotné satsivi je už omáčka v kombinácii s cesnakom, bylinkami, s ktorou sa prelieva najmä mäso z hydiny (ale opäť aj tu platí, že je to v závislosti od regiónu).

Víno? V Gruzínsku si naozaj prídete na svoje! 

Napokon, táto krajina patrí k najstarším vinárskym regiónom na svete. Vínna réva sa tu objavuje už pred 8 000 rokmi. Víno sa uskladňuje v hlinených nádobách (kvevri), ktoré sa zakopávajú do zeme špeciálnym spôsobom, aj na niekoľko desiatok rokov. Pije sa z kantsi – roh zvieraťa, čo sa považuje dokonca za vzácnosť.   

Gruzínsko a jeho zaujímavosti

  • zvyknite si na chaotickú dopravu – ide ten, kto má odvahu alebo je len jednoducho rýchlejší, či už chodci, cyklisti alebo autá. A mimochodom, chodiť taxíkom sa celkom oplatí (je to lacné).
  • keď sa pije, tak sa pije. Najmä keď vás pozvú na tzv. supra – neformálne stretnutie, pričom Gruzínci sú skutočne veľmi pohostinní národ. A kľudne sa môže stať, že vás prinútia vypiť víno z kantsi (čo je niekedy dosť veľa vína). Rannú „opicu“ si ale môžete vyliečiť vývarom zvaným čaši (angl. khashi), ktorého hlavnými ingredienciami sú kravské vnútornosti a kosti. Nebojte sa, nepijú len Gruzínci. O ostatných národoch, vrátane Slovákov a ich (ne)zdraví sa dočítate tu.
  • Gruzínci boli jedny z prvých kresťanských národov na svete (od roku 319)
  • v gruzínčine nejestvujú veľké písmená
  • ich systém čísiel je čisté zlo – čísla od 30 do 99 sa hovoria napríklad takto: číslo 37 povedia ako dvadsať sedemnásť, číslo 98 ako štyri dvadsiatky osemnásť.
  • v čase Sovietskeho zväzu zastrešovala táto malá krajina 95 % produkcie čaju a 97 % tabaku. A dokonca až 95 % citrusových plodov pochádzalo práve z Gruzínska.
  • narodil sa tu Stalin
  • Sakartvelo – to je pomenovanie, akým volajú Gruzínci svoju krajinu
  • byť homosexuálom v Gruzínsku je veľmi nebezpečné. Napriek tomu, že muži na verejnosti sa objímajú, tľapkajú po ramenách, patrí táto krajina k najviac homofóbnym na svete. Zrejme aj kvôli silnému náboženskému presvedčeniu, ktoré tu vládne. Patriarcha Ilia II je doposiaľ najrešpektovanejším verejným činiteľom a jeho autoritu uznáva viac ako 90 % obyvateľov.