Kašlete na zdravie? Tu sa dobre najete a aj čo to popijete (TOP 20 najmenej zdravých krajín sveta)

Britskí experti z Clinic Compare zverejnili zoznam 20 krajín, kde to práve obyvatelia so starostlivosťou o zdravie nepreháňajú . Vychádzali pritom z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, CIA World Factbook a World Lung Association.

Z prieskumu vyplýva, že vo východnej Európe nájdeme najviac, a to až 10 najmenej zdravých krajín. Avšak nezaostávajú ani ľudia žijúci v Oceánii, ktorí sú považovaní za najtučnejší región sveta.

Tak sa poďme na ten zoznam 179 krajín sveta pozrieť:

20. UKRAJINA – napadlo by vám, že je to práve kvôli konzumácii alkoholu? Celkom zarážajúce … V pití alkoholu sú na 8. mieste v celosvetovom meradle. V praxi to znamená, že každý obyvateľ vypije v priemere 12,8 litra alkoholu ročne. A viete, ktorú priečku obsadilo Slovensko? Čítajte ďalej.

Zdroj: Shuttershock

19. VEĽKÁ BRITÁNIA – opäť kvôli konzumácii alkoholu. A to ani neochutnali našu slivovicu alebo výborné slovenské vína.

18. RUMUNSKO – prekvapivo to nebude o alkohole. Priemerný Rumun vyfajčí ročne asi 1 619 cigariet. Mesačne je to asi 6,7 balíčka na obyvateľa. Ak by sa chceli dozvdieť viac, môj blog o Rumunsku nájdete tu.

17. GRÉCKO – viac ako 25 % gréckej populácie trpí obezitou (a niektorí možno ani netrpia, len si užívajú tučný, ale za to šťastný život …)

16. AUSTRÁLIA – pije sa to dosť. Dokonca až toľko, že Austrálčanov to radí na 17. priečku v pití alkoholu. V priemere vypije jeden obyvateľ až 11,2 litra ročne.

15. LIBANON – tak na Libanončanov sa ani Rumuni nechytajú. Priemerne vyfajčia 3 023 cigariet ročne na jedného obyvateľa, čo je 12,6 krabičiek mesačne. Zrejme to spôsobuje aj lacný tabak, pretože v Írsku by si asi nezapálili – krabička cigariet vás vyjde približne 9 €.

14. KANADA – obezitu (ne)trápi až 30,1 % populácie.

13. BELGICKO – ak si myslíte, že v tomto rebríčku sa umiestnili kvôli jedeniu čokolády, ste na omyle. Belgičania holdujú dobrému pivu a veľa fajčia (nie, nie toľko ako v Libanone).

12. ESTÓNSKO – a opäť, obezita u 24,5 % ľudí. To však nie je ich jediný problém. Samozrejme, radi si sem tam uhnú, čo činí v priemere 12,8 litra alkoholu na jedného obyvateľa ročne.

Zdroj: Flickr

11. BULHARSKO – Bulhari sa umiestnili na 6. mieste v konzumácii alkoholou v svetovom meradle. Nezaostávajú ani v oblasti zdravej životospprávy – až 25,6 % ľudí je obéznych.

10. LITVA – pijú, chlapci, pijú, vínko (a iné destiláty) popíjajú v kamennej pivnici. V priemere si dajú 18,2 litra alkoholu na obyvateľa ročne. Tak tu snáď už pijú aj deti …

9. USA – niet divu, že Američania sa umiestnili v prvej desiatke – až 35 % populácie trpí nebezpečne vážnou nadváhou.

8. LUXEMBURSKO – 25 % tučných ľudí.

7. POĽSKO – Poliaci vyfajčia v priemere 1 369 cigariet a vypijú 12,3 litra alkoholu ročne.

6. CHORVÁTSKO – slušná spotreba rakije – vypijú až 13,6 litra alkoholu na jedného obyvateľa.

Zdroj: Wikimedia

5. MAĎARSKO – fajčia. Dosť fajčia. Ročne približne 1 774 cigariet, čo je asi 7,4 krabičky mesačne.

4. SLOVENSKO – tram ta da dá a sme tam! A dokonca z dvoch dôvodov – prvým je vysoká miera obezity. Až 27,4 % obyvateľov sa rado napapá (ale však tie naše haluštičky s bryndzou a domácou slaninou sa dajú len mierne obmedzovať). Druhým dôvodom je samozrejme vysoká miera konzumácie alkoholu. Vraj sme sa umiestnili na 9. mieste vo svetovom rebríčku.

Zdroj: Flickr

3. SLOVINSKO – Slovinci sa považujú za 6. najväčšieho konzumenta tabakových výrobkov na svete. Mesačne vyfajčia takmer 11 krabičiek.

2. RUSKO – Rusi majú veľmi podobný problém ako my – vypijú približne 13,7 litra alkoholu a vyfajčia 2 690 cigariet ročne (11,2 krabičky) na obyvateľa.

a víťazom sa stáva …

ČESKÁ REPUBLIKA – Česi na zdravie kompletne kašlú. Patrí im 5. miesto v konzumácii alkoholi a 11. miesto v počte vyfajčených cigariet vo svetovom rebríčku. A samozrejme, obezita tu nie je žiadna novinka. Trpí ňou až 29,1 % populácie.