BLOG

50 odtieňov jedla (1. časť)

Neexistuje úprimnejšia láska ako tá k jedlu, povedal George Bernard Show. No a keď sa pozrieme na tú širokú paletu, z ktorej si môžeme vyberať, určite mal pravdu. Čo by som jedla? Najchutnejšie? Tie skutočne najlepšie? A preto vám predstavujem prvú polovicu najvychytenejších jedál na svete podľa CNN. Aké sú tie vaše?

1. MASLOVÉ PUKANCE (USA)

Pukancovú kukuricu poznali už domorodí predkovia Kolumbijčanov 5000 rokov p.n.l. Na americký juhozápad dorazila približne pred 2500 rokmi a nechutila im. Slovník amerikanizmov viedol slovo „popcorn“ ako cudzie až do roku 1848. Okrem toho, pri príprave môže pukanec vyletieť až do výšky 3 metrov?

2. MASALA DOSA (INDIA)

Ak máte radi slané placky, vyskúšajte. „Dosa“ sú tenké placky vyrobené z čiernej šošovice a ryže a plnia sa „masalou“, čo je zemiakovo-cibuľová náplň. Ideálne sú na raňajky.

3. ČIPSY (VEĽKÁ BRITÁNIA)

Populárne čipsy majú svoju históriu vo Francúzku, kde už v roku 1700 pražili nakrájané zemiaky krájané na tenko. Tam sa do nich zamiloval aj Thomas Jefferson a priniesol si ich do Ameriky. Ťažko povedať, čo sa dialo ďalej, ale existuje jedna príhoda z reštaurácie Moon Lake Lodge´s (New York) z roku 1853 podľa ktorej za čipsami stoja Američania (ako inak). Viac si o nej prečítate aj tu.

4. PAELA S MORSKÝMI PLODMI (ŠPANIELSKO)

La Paella je typická okrúhla, plytká panvica s dvoma rukoväťami, ktorá sa podáva priamo z ohňa na konzumáciu. Pôvodná paella pochádza  z Valencie a bola jedlom chudobných. Tí si ju pripravovali na otvorenom ohni priamo na ryžových poliach, kde pracovali. Pridávali do nej ryžu a všetko ostatné, čo im príroda dala (cibuľu, paradajky, slimáky, prípadne kuracie, zajačie alebo kačacie mäso). Dnes sa pripravuje na nesmierne veľa spôsobov a je obľúbeným španielskym jedlom.

5. SOM TAM (THAJSKO)

Na internete nájdete asi milión receptov na prípravu tohto tradičného thajského (ale nájdete ho aj v Laose a Kambodži) šalátu. Je pikantný a osviežujúco chrumkavý, intenzívne ostrý a bláznivo trpký – v skratke, chute juhovýchodnej Ázie na tanieri. Hlavnou ingredienciou je zelená papája a niekoľko návodov ako ho pripraviť nájdete aj tu.

6. KURA S RYŽOU (SINGAPÚR)

Často sa nazýva aj národným jedlom Singapúru. Toto jedlo poznáme aj u nás, v trošku inej podobe. Singapúrske kura je robené na pare alebo len uvarené a servíruje sa na voňavej, olejovej ryži s kúskom uhorky. Existujú aj varianty s pečeným kuracím mäsom alebo mäsom pripraveným so sójovou omáčkou. Zvykne sa podávať s omáčkou (cesnaková, sójová, zázvorová).

7. POUTINE (KANADA)

Prvý dojem z tohto jedla nie je práve lákavý. Je to tradičná kanadská pochúťka, pôvodom z Quebecu. Predstavte si hranolky usmažené naozaj do hneda, na tom syr (kúsky syreniny) preliaty hnedou omáčkou. Kanaďania o ňom radi vyhlasujú, že tento typ jedla najlepšie chutí o 3tej ráno po niekoľkých pivách.

8. TACOS (MEXIKO)

Je vážne vážna mňamka. Čerstvá, domáca tortila plnená malými kúskami grilovaného hovädzieho mäsa, potretého olejom a morskou soľou. A na ňom kúsky avokádového guacamole, salsy, cibule, pažítky. Ideálne raňajky, obed a kľudne aj večera. A toto je presne dôvod prečo nikto po odchode z Mexika neváži menej ako keď tam prišiel. Mimochodom, guacamole je podľa mňa najlepšia nátierka na svete. Ak máte lepší tip, určite mi o tom napíšte.

9. MASLOVÝ TOAST S „MARMITE“ (VEĽKÁ BRITÁNIA)

Toto môžu fakt jesť len Briti. Ostro zapáchajúce, slané, kyslé, miluješ-to-alebo-nenávidíš. Z tohto jedla ma chytá triaška. A vy ste na tom ako?

10. SMRADĽAVÉ TOFU (JUHOVÝCHODNÁ ÁZIA)

Fermentované kúsky tofu, ktoré zacítite na kilometer! Predáva sa skôr na uliciach ako snack. V každom regióne sa príprava tejto pochúťky líši. Základom je nálev, ktorý vyrábajú z fermentovaného mlieka, zeleniny a mäsa. Zvyknú sa do neho pridávať sušené krevety, amarantové alebo horčičné listy, či čínske bylinky. Fermentácia tohto nálevu môže trvať dokonca aj niekoľko mesiacov. Pri veľkovýrobe to však netrvá dlhšie ako 2 dni, najmä ak sa tofu ďalej spracúva.

11. MARCIPÁN (NEMECKO)

Nenechajte sa oklamať lacnými náhradami, zo sójovej pasty a mandľovej arómy. Pravý marcipán je vyrobený z mandlí a cukru. V stredoveku sa dokonca marcipán predával v lekárňach ako podpora liečenia psychických a mentálnych porúch.

12. KEČUP (USA)

Vedeli ste, že najviac kečupu zjedia deti a tínedžeri? Ku kečupu sa viaže bizarný svetový rekord. Za menej ako 32,37 sekundy sa nemeckému reportérovi Benediktovi Weberovi podarilo vypiť 120 ml fľašu kečupu v roku 2012. Ak preferujete sladký kečup, mali by ste vyskúšať ten z Filipín – banánový.

13. FRANCÚZSKY TOAST (HONG KONG)

Táto hongkongská verzia je ako hlboko smažené objatie. Dva kúsky toastu ktoré vám pokryli arašidovým maslom alebo kaya džemom a nechali nasiaknuť rozšľahaným vajíčkom. A k tomu vám prinesú ďalšie maslo a sirup. Z tohto jedla sa vám zaručene zvýšia cholesterolové markery.

14. PARMEZÁNOVÉ KURA (AUSTRÁLIA)

Rozpustený parmezán, mozzarella, jemne korenistá cesnakovo-paradajková omáčka a to všetko na vrchu kuracieho filetu. Taliani tvrdia, že tento spôsob prípravy jedla z kuracieho mäsa je ich nápad, avšak proti nim stoja, ako inak, Američania. Starý recept na „parmegiana“ znamenal prípravu baklažánu (nie kuraťa), ktorý sa opiekol z oboch strán. Sicílčania ho namáčali do zmesi vajíčka a strúhanky. Posypali parmezánom, poliali paradajkovou omáčkou a piekli.

15. HUMMUS (STREDNÝ VÝCHOD)

Táto skromná nátierka pochádza zo Strednej Ázie. Jej hlavnou ingredienciou je cícer, tahini (sezamová pasta, bežne kúpite v DM-ke), cesnak a citrónová šťava. Kvôli príprave hummusu sú izraelskí muži schopní sa s vami dokonca pohádať (tvrdia, že oni ho vedia robiť najlepšie). V každom prípade, cícer je bohatým zdrojom bielkovín a zdraviu prospešných vitamínov (železo, horčík, zinok, draslík).  Tie vedú k dobitiu energie a pôsobia ako prirodzené afrodiziakum. Takže nakŕmte svoju polovičku hummusom a počkajte si na celkom nový zážitok z jedla.

16. ČILI KRAB (SINGAPÚR)

Nemôžete navštíviť Singapúr a odísť bez ochutnávky ich pikantnej, mäsovitej špeciality. Aj keď existuje asi milión spôsobov prípravy krabieho mäsa, čili krab bude vždy lokálnym číslom 1.

17. JAVOROVÝ SIRUP (KANADA)

V našich končinách je celkom bežné jesť lievance bez javorového sirupu (my sme na ne dávali kyslú smotanu a granko), ale keď to naservírujete Američanovi alebo Kanaďanovi bez neho, fuf, nastáva problém. Sú na ňom tak závislí, že dokonca v roku 1975 bol založený Medzinárodný inštitút javorového sirupu (neverím!). A univerzita v New Yorku otvorila kurzy s názvom „Javorový sirup: ozajstné umenie“. Aj tak vedie jednoznačne Kanada. Len v kanadskom Quebecu sa vyrobia 2/3 svetovej produkcie tohto sladkého „lepidla“. Kanaďania dokonca rozlišujú 4 kategórie (A, B, C, D) podľa toho, či ide o svetlejší alebo úplne tmavý druh sirupu.

18. FISH´N´CHIPS (SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO, UK)

Toto jedlo sa začalo podávať približne v roku 1860. Balilo sa do novinového papiera (až do roku 1980, kedy ho nahradil kus desiatového papiera, ktorý je ďalej zabalený do novín). Tradične sa podáva s octom (alebo jeho náhradou). Najstarší obchod, kde dostanete toto britské národné jedlo je v meste Yeadon, kúsok od Leeds (v prevádzke od roku 1865). Typickou prílohou je aj hrášková kaša. Zaujímavý je spôsob jej prípravy – hrach sa nechá odstáť cez noc vo vode s lyžičkou sódy bikarbóny. Aby ste dostali z tohto jedla maximum, skúsenosti hovoria, aby ste fish´n´chips nikdy nejedli na mieste, kde nevidíte more.

19. ANKIMO (JAPONSKO)

Tak kto si dá pečeň z morského čerta (ryba) so strúhanou bielou reďkovkou? Ak oželiete, prídete o jedno z najväčších sushi tajomstiev, ankimo.

20. PARMSKÁ ŠUNKA (TALIANSKO)

Ochutnali ste ju už s melónom? Alebo ako prílohu pizze, či obalené grissini v tejto talianskej delikatese? Jeden dôvod, prečo by ste tak mali urobiť je, že tieto slané, tenučko nakrájané plátky vzduchom sušenej šunky pozdvihnú chuť čohokoľvek na celkom novú úroveň. Po taliansky sa volá proscuitto di Parma, ale aj ona má ešte brata, ktorého ste možno zatiaľ neochutnali. Volá sa Culatello a pochádza z rovnakého regiónu ako parmská šunka. Za rok sa vyrobí len približne 50 000 Culatello šuniek, pričom parmskej šunky vyrobia Taliani asi 9 miliónov kusov. Prasiatka, z ktorých sa Culatello vyrába sú zvyčajne čierne kŕmené tým najlepším organickým krmivom. Jedinými prísadami, ktorého sa do tejto šunky môžu pridať sú soľ, korenie, cesnak a víno.

21. GOI CUON (VIETNAM)

Letná rolka je príjemným občerstvením najmä v sparných mesiacoch. Je vyrobená z bravčového mäsa a kreviet s pridaním byliniek a celé toto kúzlo je zabalené v ryžovom papieri. Podáva sa s klasickou vietnamskou sladkou omáčkou s kúskami arašidov.

 

22. OHMI-GYU (JAPONSKO)

Tzv. „Rolls-Royce“ medzi hovädzími steakmi má v Japonsku takmer 400-ročnú tradíciu.

23. PHO (VIETNAM)

Vedeli ste, že táto vietnamská polievka sa má vyslovovať ako „fuh“? Fuh je príjemná kombinácia ryžových rezancov a byliniek zvyčajne podávaná s kuracím alebo hovädzím mäsom. Považuje sa zároveň za národné vietnamské jedlo.

 

24. LECHÓN (FILIPÍNY)

Jedná sa o tradičné filipínske jedlo. Ide o mladé prasiatko pečené na drevenom uhlí: Proces pečenia trvá dokonca až 8 hodín, čo zabezpečí, aby bolo mäso jemné a koža chrumkavá. Popularitu si toto jedlo získalo aj v Dominikánskej republike, Puertu Ricu, v Španielsku, ale aj v celej Latinskej Amerike.

25. FAJITAS (MEXIKO)

Hľa, prichádza mäso na ohnivom tanieri! Spolu s jemným grilovaným mäskom tam v teplej tortile odpočíva paprika, cibuľa, trošku guacamole, smotana, a salsa. A toto celé dostanete dva krát. Ó, áno!

Ak vás článok zaujal, jeho druhú časť nájdete tu.