Nočné zábery Eiffelovky sú ilegálne!

Večer v Paríži, po dobrej večeri. Zrejme víno, syry, možno mušle alebo aj palacinky (nebezpečná kombinácia). Romantická prechádzka k Eiffelovej veži. Fotka. Ďalšia fotka a zdieľanie na Facebooku, či Instagrame. A jé je – hotová chuťovka právnikov chrániacich duševné vlastníctvo. Prečo? 

Podľa francúzskeho práva nie je problém fotografiu zhotoviť, ale konflikt záujmov nastáva v prípade jej verejnej distribúcie. Ilegálne je distribuovať jej nočné zábery. Svetlá osvetľujúce vežu boli nainštalované v jej priestoroch v roku 1985 Pierrom Bideauom, pričom sa jedná o jeho duševné vlastníctvo. V Európskej únii platí, že počas života umelca a 70 rokov po ňom nie je možné toto nariadenie obchádzať. Pokiaľ však urobíte foto počas dňa, je to celkom v poriadku. Priestor veže a jej okolia je verejný a tak vám nehrozí žiadna sankcia. Verejný preto, lebo jej zhotoviteľ zomrel v roku 1923 a tak v roku 1993, teda 70 rokov po jeho smrti je Eiffelova považovaná za súčasť verejného priestoru. 

Ak chcete zdieľať nočné zábery Eiffelovky, môžete tak urobiť len so súhlasom Société d’Exploitation de la Tour Eiffel, spoločnosti, ktorá vežu prevádzkuje. 

Pre zaujímavosť, to isté právo platí aj pre francúzsky Louvre, či hlavnú vlakovú stanicu v Ríme.