Najkrajšie zámky FRANCÚZSKA

Krajina gálskeho kohúta nie je len o syroch, víne a Eiffelovej veži, to je takmer neobmedzená ponuka malebných hradov a opevnení s bohatou históriou. Dnes vám prinášam architektonické zázraky Francúzska, ktoré čakajú práve na vás.

Mont Saint-Michel

Hora sv. Michala je miniatúrna francúzska dedinka (43 obyvateľov v r. 2011) v Dolnej Normandii. Ak si ju predstavujete ako pár domčekov v dvoch radoch, asi bude pre vás sklamaním zistenie, že sa jedná o ostrov vysoký 80 m (resp. polostrov, ktorý je umelo spojený s pevninou násypom).  Práve tento násyp umožňuje ľuďom, aby nemuseli čakať na matku prírodu, ale z ostrova sa kedykoľvek dostali na pevninu. Príroda to tak zariadila tak, že buď je odliv a ostrov sa topí v piesku alebo naopak v mori. Nachádza sa tu opevnenie a kláštor, ktoré sú zaradené do zoznamu UNESCO.

Château de Chambord

Zámok Chambord, perla na Loire, bol v 16. storočí postavený ako lovecký zámok namiesto starej pevnosti, ktorá tu kedysi bola. Prešiel si aj obdobiami, kedy chátral, ale slúžil aj ako poľná nemocnica počas vojny Francúzov s Prusmi.  Zaujímavosťou je, že v zámku je presne 365 komínov (ako dní v roku, nie však podľa Plačkovej), dvojité točité schodisko (navrhnuté Leonardom da Vincim) a celkom 440 miestností. Vzhľadom na mokrade, ktoré sa nachádzajú v tejto oblasti, bola stavba zámku náročnou misiou.

Zámok Versailles

Asi najznámejší francúzsky zámok nachádzajúci sa len 30 minút od centra Paríža bol sídlom francúzskej vlády, ale aj loveckých radovánok Kráľa Slnko. Populárnou časťou zámku je Zrkadlová sieň dlhá 79m a Mramorový dvor. Versaillské záhrady sú lákadlom pre turistov nielen vďaka svojej rozľahlosti, ale predovšetkým kusom histórie veľkolepých osláv dvoranov a znamenitou architektúrou. 

Carcassonne

Patrí medzi menej známe, ale o to zachovanejšie francúzske pevnosti, pričom od roku 1997 je zaradený do svetového zoznamu UNESCO. Krásne zachované stredoveké mesto na kopci s rovnomenným názvom je historickým klenotom. Carcassonne hrala kľúčovú úlohu v križiackej výprave z 13. storočia. Miesto je strategicky dôležité kvôli svojej polohe medzi Francúzskom a Španielskom. 

Château d’Angers

Nachádza sa v meste Angers v údolí rieky Loire. Bol postavený pred viac ako tisíc rokmi grófmi z rodu Anjouovcov a nájdeme v ňom výnimočné zobrazenie stredovekého umenia – sadu gobelínov z 13. storočia zobrazujúcich apokalypsu, ktorá je opísaná v Knihe Zjavení. Historici ju považujú za jednu z najdôležitejších kolekcií francúzskeho umenia.

Fort de Joux

Spočiatku nevýznamný hrad, postavený z dreva v 11. storočí bol tento impozantný komplex do svojej súčasnej podoby dostavaný v roku 1454. Neskôr tu bola väznica a jej najvýznamnejším väzňom bol vodca haitskej revolúcie Toussaint Louverture (jediné úspešné otrocké povstanie v histórii). V meste Fort de Joux sa nachádza pôsobivé múzeum zbraní, ktoré obsahuje množstvo ojedinelých vojnových nástrojov.

Château de Chenonceau

Ďalší zámok na Loire patriaci milenke Henricha II., Diane de Poitiers. Tá dala postaviť most cez rieku Cher vďaka čomu je možné, že hrad stojí dodnes. Počas Francúzskej revolúcie ho vtedajší majiteľ odmietol zbúrať s odôvodnením, že je to jediný most široko ďaleko cez rieku. 

Château de Pierrefonds

Potom, čo bol tento hrad zničený sa v 17. storočí Napoleon III. rozhodol pre jeho kompletnú rekonštrukciu. Verejnosť ho vníma ako nejednotu medzi stredovekým štýlom a modernejším štýlom 19. storočia. Niektorí ho milujú, iní práve kvôli tomu neznášajú. 

Château de Chantilly

Zámoček bol pôvodne budovaný v 16. storočí, avšak dnešnú podobu dostal až o 300 rokov neskôr. Návštevníkov poteší zbierka vzácnych kníh a múzeum vnímané skôr ako galéria. Dominantou celého zámku sú stajne (zmestilo sa sem až 240 koní a 500 psov), ktorých veľkoleposť obdivoval princ Condé tak, že v nich usporiadaval honosné večere.