Moje najobľúbenejšie miesta na Zemi

Zmysel života spočíva v tom, aby sme ho žili, ochutnávali, zažívali maximum, aby sme dychtivo a bez strachu prahli po nových skúsenostiach. Iba tak budeme bohatí … Nezáleží na tom, koľko krajín ste navštívili, koľko peňazí ste investovali. To, na čom naozaj záleži je, či žijete svoj sen alebo len snívate svoj život. Teraz je ten správny moment, aby ste nechali svoju myseľ opantať túžbou zájsť na miesta, ktoré na Zemi máme.

Vybrala som pre vás tie, ktoré sa mi páčia. Miesta, kde som bola, ale aj tie, kam sa chcem dostať. 

Najobľúbenejšie miesta na Zemi

LOFOTY (Nórsko)

Vzdialené súostrovie v Nórsku je známe svojimi dramatickými vrcholmi a tmavými sklenenými vodami. K tomu si predstavte výhľady, za ktorými sa oplatí prejsť kus cesty. Tie výhľady z hôr na malé, osvetlené, rybárske dedinky. A polárna žiara, ktorú sledovali už starí Vikingovia.

KAZBEGI (Gruzínsko)

Maličké mestečko (dnes sa nazýva Stepantsminda), kam sa uberajú kroky cestovateľov, ktorí chcú zažiť prírodu v jej maximálnej prirodzenosti. Mnohých sem vedie chuť vidieť Kostol Najsvätejšej trojice, či divé kone a veľkolepé vodopády. O Gruzínsku si môžete prečítať viac aj v mojom blogu

SAMARKAND (Uzbekistan)

U moslimov sa hovorí, že raz za život by mali vykonať cestu do ich posvätného mesta Mekka. No ak sa im to nepodarí, vynahradí im to päť návštev Samarkandu. Mesto na Hodvábnej ceste bolo v roku 2001 zaradené do zoznamu UNESCO. Je opradené históriou (starou skoro ako Rím), zmocnil sa ho Alexander Veľký, ale aj Džingischán. O Samarkande sa hovorí, že je ako fénix. Bolo zničené a niekoľkokrát vstalo z popola.  

CAMDEN TOWN, LONDÝN (Veľká Británia)

Keď ráno kráčate na trh a pritom stretnete striptérky idúce zo šichty, odvšadiaľ na vás kričia, aby ste sa dali potetovať alebo si aspoň kúpili „liečivý cannabis“, to je pre mňa Camden Town. Staré krčmy, ostrí pouliční umelci, jedlá z celého sveta, aj gotické obchody robia z tohto londýnskeho miesta povinnú návštevu. 

VERDON (Francúzsko)

Keď som sa pred takmer 10 rokmi vybrala na cestu autom do Provensálska, netušila som, že zažijem niečo ako les Gorges du Verdon. Tento kaňon je rajom horolezcov, cyklistov, turistov, ktorí častokrát splavujú rieku s rovnomenným názvom. Najfascinujúcejšie miesto Point Sublime (výhľad na všetky 4 svetové strany), ku ktorému sa prepracujete cez Martelovu cestičku cez tunely (s dĺžkou až 750 m), ale predtým ešte zdoláte lávku (la passarelle de l´Estellié) ponad rieku. A samozrejme, levanduľa nesmie chýbať. Všade. Mydlá, oleje, cukor, všade samá levanduľa.

SALAR DE UYUNI (Bolívia)

Miesto nazývané aj Salar de Tunupa je svetovou raritou – je to najväčšie soľné jazero, ku ktorému vedie dlhá cesta (cca 12 hodín) z La Paz.V 40. rokoch minulého storočia sa tu ťažila soľ vo veľkom a z vlakov, ktoré ju prepravovali zostali len hrdzavé objekty pre fotografov. Keď ste v nadmorskej výške takmer 5 000 metrov, točí sa vám hlava nielen z dychvyrážajúcich panorám.

KAPADÓCIA (Turecko)

Na mape by ste ju hľadali zbytočne. Je to oblasť Turecka obývaná od 5. st. p.n.l. Grékmi, Turkami a Arménmi. Nachádza sa neďaleko mesta Kayseri. Nie je to typická turecká destinácia, aj kvôli nezvyčajným klimatickým podmienkam spôsobeným nadmorskou výškou (3 916 mnm). Vďaka skalným komínom, kde si ľudia stavali svoje príbytky, ale aj kostoly ju nájdete aj v zoznamoch UNESCO. Dnes je vyhľadávanou turistickou atrakciou, vrátane skanzemu neďaleko mesta Göreme. 

MU CANG CHAI (Vietnam)

Každoročne prichádzajú do horských oblastí severnej časti Vietnamu tisícky fotografov, ktorí sa snažia zachytiť krásu terasovitých ryžových polí.  

Región ALGARVE (Portugalsko)

Čo by vám nemalo ujsť, ak sa vyberiete do Portugalska je práve Algarve – jeho najjužnejší región. Navštívte mesto Faro kvôli vizigótskej katedrále, mešitu Maurov alebo sa len tak zatúlajte na trh a kúpte si azulejos (glazované keramické dlaždičky). Okúpte sa v Atlantiku na pláži Praia de Rocha alebo zavítajte do morskej jaskyne Benagil. 

MACHU PICCHU (Peru)

Mesto Inkov, vysoko v horách – dodnes nechápem, ako to človek dokázal postaviť. A najmä prečo … Legiend je niekoľko, avšak ten skutočný dôvod sa asi nikdy nedozvieme. A cesta do strateného mesta nie je jednoduchá (v tej nadmorskej výške sa vám môže točiť hlava a miestni vás radi ponúknu listami koky. Nie domov si nemôžete vziať …). 

WAITOMO (Nový Zéland)

Nie je to jediné dokonalé miesto, Nový Zéland je dokonalá krajina. Organizovaná, zaujímavá, rozmanitá. Ani 3 týždne treku nám nestačili, aby sme naplno nasali jej atmosféru. Waitomo je svietiaca jaskyňa. Svieti vďaka červíkom, svetluškám, ktoré tu žijú a vytvárajú vo vás pocit akoby ste sa ocitli vo filme Avatar.

PETRA (Jordánsko)

Niet divu, že toto archeologické, skalné mesto bolo zaradené do zoznamu UNESCO už v roku 1985. Mesto vytesané do pieskovca malo podľa nálezov až 30 000 obyvateľov a jeho zániku predchádzalo zemetrasenie (6. st.). Fascinuje ma sofistikovanosť Nabatejcov (kočovný národ), ktorí dokázali budovať závlahové systémy, ktorými nielen uchovávali vodu v meste pre vlastnú potrebu, ale mali fontány, či dokonca bazény. 

BLED (Slovinsko)

Jazero v Slovinsku, pod vrcholom najvyššieho vrchu Julských Álp, obklopené horami a v jeho strede malý ostrov s kostolom. Asi 30 minút cesty autom od Bledu je druhé jazero, Bohinj, ktoré sa tiež oplatí navštíviť. 

BAGAN (Barma)

Táto historická lokalita ukrýva viac ako 2 200 zachovaných budhistických chrámov, pagod a kláštorov. 

BORACAY (Filipíny)

Dokonalý relax na bielych filipínskych plážach tohto malého ostrova je pre mňa stelesnením absolútnej pohody. V roku 2012 získal ocenenie cestovateľského magazínu Travel+Leisure ako najlepší ostrov na svete. V priemeru tu teplota neklesá pod 29 °C počas celého roka, pričom priemerné maximá sú 35 °C.