Čo je NÍZKONÁKLADOVÁ spoločnosť?

V čom sa líši od bežnej linky? Leteckých prepravcov (carrier) rozdeľujeme na pravidelné a nepravidelné (charter) linky. Tie chartre mnohí poznáte z dovoleniek, napríklad Travel Service, ktorý lieta z Bratislavy, Sliača, Košíc a pod. Pravidelná linka má svoj letový plán, napríklad z Viedne do New Yorku lieta Austrian Airlines (rakúsky národný dopravca) každý deň v pravidelnom čase o 10:15 alebo 10:45. Aj nízkonákladové letecké spoločnosti (low cost, LC) majú svoj letový plán.
Zásadný rozdiel je však v tom, čo počas svojho letu ponúkajú, aké služby vám poskytujú, ako často meškajú, a pod.
  1. ONLINE CHECK-IN: pri štandardnej leteckej spoločnosti sa na svoj let môžete prihlásiť (zacheckovať) 24/36/48 hodín pred odletom. Je fajn tak spraviť kvôli tzv. overbookingom (ale o tom inokedy). Pri nízkonákladovkách je to veľmi odlišné (dá sa to skontrolovať na stránke spoločnosti), no najmä dôležité. Ak tak neurobíte sami, na letisku si za to vypýtajú rádovo cca 40 €. Pričom štandardný prepravca to robí zdarma.
  2. BATOŽINA: Nízkonákladovky majú v cene letenky len príručnú batožinu. Ak chcete napríklad 15 kg batožinu, pri spiatočnom lete do Londýna zaplatíte cca 50 € navyše. Zväčša sa veľkosť batožiny ohraničuje na 20 kg a jedna príručná batožina. To, na čo naozaj striktne dokážu brať ohľad je veľkosť na presný rozmer, napríklad 45x55x20 cm a pod. Stalo sa nám, že pri odlete z Bratislavy sme nemali problém a pri spiatočnej ceste si od nás na „gate“ vypýtali 40 €, pretože jeden kufor presahoval ich miery o 2 cm. V súčasnosti však už aj štandardní prepravcovia zavádzajú tarify, ktoré sú nemeniteľné, nestornovateľné a v cene je len príručná batožina. Preto si to pred kúpou letenky radšej overte.
  3. STORNO a ZMENA LETENKY: Nízkonákladovky majú väčšinou letenky, ktoré si zakúpite nestornovatelné. Preto je fajn využiť tzv. poistenie storna (či už priamo v leteckej spoločnosti alebo cez nejakú našu poisťovňu. Dôležité je však urobiť to najneskôr do 24 hodín od zakúpenia služby, čo nie je problém urobiť online). Zmena mena je povolená vo väčšine nízkonákladoviek, čo však povoľujú štandardní prepravcovia len s výnimkou, snáď okrem AirBaltic a Scandinavian Airlines).
  4. ZÁBAVA NA PALUBE: zabudnite! Jediná zábava, ktorú zažijete je turbulencia alebo keď sa niekto pokúša o pridanie sa do tzv. mile high club (sex v lietadle).
  5. OBČERSTVENIE: zvyčajne si občerstvenie môžete na palube zakúpiť, vrátane nápojov. V cene letenky je len váš zadok na sedadle 🙂
  6. LETISKO: nízkonákladovka lieta na letiská, ktoré sú vzdialenejšia od centra mesta. Londýn má 5 letísk, pričom len dve z nich sú viacmenej v poli (Stansted a Luton) a musíte sa z nich dopraviť po vlastnej osi. Ak letíte do Paríža a nájdete letenku za 30 €, je to super. Počítajte však s tým, že pristanete na letisku Beauvais, ktoré je od Paríža vzdialené asi hodinu a pol cesty (busom je to cca 16 € jednosmerný lístok).
  7. NÍZKONÁKLADOVÉ SPOLOČNOSTI: Ryanair, Wizzair, Easyjet, FlyDubai, Jet2, Vueling, AirCairo, Eurowings, Pobeda, Norwegian Airlines a ich zoznam nájdete aj na wiki.
    V skratke asi všetko podstatné … Ak máte nejaké skúsenosti, budeme radi, ak sa s nimi podelíte s ďalšími cestovateľmi. A ak je niečo, na čo som zabudla upozorniť, kludne mi napíš na lubka@cestoujeme.sk